Защо това е много важно и още 7 тайни за зъбите, за които въобще не сте подозирали
Снимка: Guliver / iStock
Ако имате приятел стоматолог, сте благословени от съдбата, защото здравите зъби са огромно богатство, с което малко хора разполагат – съгласни ли сте?
Не, че зъболекарят ще ви лекува даром, но винаги ще ви даде ценен съвет и ще ви предупреди за опасности, за които въобще и не сте помисляли. А се оказва, че здравето на зъбите понякога зависи от съвсем незначителни неща.
1. Не е желателно да почиствате зъбите си веднага след хранене
По този начин е лесно да нараните емайла (особено, ако използвате четка с много твърди косми). Храната и напитките нарушават киселинния баланс в устата и временно омекотяват зъбния емайл.
Зъболекарите препоръчват да миете зъбите не по-рано от 30-40 минути след хранене.
2. Ако плувате често в басейн, зъбите ви са в риск
Никой няма да ви каже да спрете с плуването, но проблемът е в химикалите, които се използват за обеззаразяване на водата в басейните – те оказват разрушително въздействие на зъбите. Още през 80-те години на миналия век американски учени обявиха резултати от изследване на зъбния статус на спортисти плувци, от които почти 4 % страдат от увреден зъбен емайл.
Какво да правите? Постарайте се в устата ви да не попада вода от басейна, а когато имате възможност, избирайте чисти водоеми в природата.
3. Кафето трябва да се пие незабавно, а не да удължавате изпиването му за половин час
Как пиете кафе или чай? Наливате си пълна чаша от горещата напитка и отпивате на малки глътки, разговаряте, преглеждате си пощата на компютъра, отново отпивате… В това време кафето, особено, ако е със захар, усърдно разрушава емайла на зъбите ви.
Затова е по-добре да изпивате кафето си веднага, след като сте си го сипали в чашата.
4. Гинекологът има основателна причина да ви посъветва да прегледате зъбите си преди да планирате бременност
Кариесите в устата ви са открит източник на инфекции, която чрез зъбната тъкан се разпространява до венците, а оттам по кръвоносните съдове прониква в плацентата и тялото на плода. Това крие риск от преждевременно раждане или сериозни вродени заболявания на детето.
И второ, не по-малко опасно – наличието на пародонтит е предпоставка за намаляване на репродуктивния капацитет. Става въпрос не само за жените, но и мъжете.
А ако забременеете, при наличие на инфекциозното възпалително заболяване на зъбодържащия апарат, заради което се наблюдава разклащане на зъбите, бебето може да се роди преждевременно или с ниско тегло.
Изводът: послушайте своя гинеколог - идете на зъболекар!
5. Не е добра идея да миете зъбите си, докато правите друго нещо
Много хора мият зъбите си под душа, докато са в тоалетната, или докато си говорят с някого, както често сме виждали по филмите.
По време на грижата за устната кухина обаче стоматолози съветват да не се разсейвате с други действия - това е процес, който изисква отделен подход.
За да научите децата да мият редовно зъбите си, се препоръчва да им създадете навика да го правят, докато звучи любимата им песен - точно 2-3 минути, колкото трае тя, са необходими, за да се отстранят с изчеткване натрупаните налепи и да се избавим от вредните бактерии.
6. Бобът може да нанесе още по-големи щети на болни зъби
Кой би могъл да си помисли, че бобът може да навреди на зъбите?! В него обаче се съдържа токсичното вещество фитохемаглутинин – белтък, който провокира активно делене на клетките.
При наличие на нелекуван кариес консумацията на фасул може да доведе до появата на грануломи – новообразувания, които се развиват от тъкан с инфектирани клетки.
Рискът, разбира се, не е особено висок, но по-добре е първо да излекувате зъбите и след това спокойно са хапвате боб.
6. Здравето на зъбите е свързано с паметта
Учени установявят това след изследване сред 273 доброволци над 55 г. Хората сред тях, които вече са загубили зъби, запомнят информацията малко по-зле, но се отличават с повишена раздразнителност и склонност към промени в настроението. В резултат на това се предполага, че загубата на зъби намалява броя на сензорните сигнали, изпращани към мозъка.
Именно затова стоматолози препоръчват да използвате всяка възможност, за да запазите зъбите – съвременни технологии позволяват зъбът да се реконструира дори само ако е останал неговият корен.
7. Детската захапка може да се наруши заради настинка
Нормално е няколко пъти човек да се разболее, но често срещаните настинки в ранна детска възраст могат да доведат до проблеми със захапката. Когато носът на детето е непрекъснато запушен, то свиква да диша през устата. А лицевите кости в млада възраст лесно се деформират и в резултат на това долната челюст може да се измести напред.
В подобни случаи стоматологът съветва първо да се обърнете към специалист уши, нос гърло, за да помогне за възстановяването на дишането през носа. Иначе, усилията, положени за изправяне на захапката, могат да се окажат напразни.
8. Защо не бива да дъвчете леда в коктейлите и да не си слагайте пиърсинг на езика
Навикът да гризете лед или да опитвате да счупите черупката на ядка със дъби често води до увреждане на венците, както и до напукване на зъбния емайл. Пломбите или коронки, които имате на зъбите, също са засегнати от такива груби действия.
Същото важи и за пиърсинга: металното бижу на езика е източник на какви ли не механични повреди на зъбите.
Близко е до ума, че зъболекари никога няма да ви посъветват също така да късате конец със зъби, или да отваряте пакетче снакс с тях – далеч по-добре е да изгубите минута, докато намерите подходящ инструмент за тази цел.
adme.ru, адаптация Марина Атанасова
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари